Kilka porad, dla poszukujących części zamiennych

Naprawy auta na częściach oryginalnych potrafią kosztować majątek. Nikomu, kto jeździ samochodem, nie trzeba tego tłumaczyć. Właśnie z tego powodu rynek części zamiennych jest tak ogromny i tak skomplikowany. Zamienniki to bez wątpienia szansa na oszczędność, jednak zarazem pułapka – zdarza się, że zamiast kupić coś okazyjnie po prostu wyrzucamy pieniądze w błoto. Czy możemy się przed tym uchronić?

Uwaga na homologację!

Części sprzedawane w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, muszą być homologowane. Sam fakt posiadania homologacji nie musi jeszcze oznaczać wysokiej jakości, bo otrzymuje się ją już za spełnienie najniższych wymagań w danym kraju. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że homologacja homologacji nierówna. Np. symbol E13 oznacza, że dana część była homologowana w Luksemburgu, który ma najniższe wymagania, natomiast E1 – że homologacja miała miejsce w Niemczech, a więc jest względnie godna zaufania.

Kategorie części

Wśród symboli, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru części, trzeba wymienić również te określające ich kategorię. W UE mamy do czynienia z trzema kategoriami zamienników – części oryginalne, oznaczone symbolami O, OE, OEM, Q i OES, części o porównywalnej jakości, oznaczane literą P (ew. PT lub PC – dodatkowa litera świadczy o uzyskaniu dodatkowego certyfikatu w jednym z krajów Unii), oraz pozostałe zamienniki, czyli PJ. Ostatnia kategoria co prawda ustępuje pozostałym jakością, jest jednak w pełni bezpieczna dla kierowcy i samochodu.

Uwaga na części używane

Części używane są nawet czterokrotnie tańsze niż nowe, jednak ich zakup wiąże się z ryzykiem. Jeśli nie chcemy wydać pieniędzy na bubel – sięgajmy tylko po te używane zamienniki, których stan jest możliwy do ocenienia gołym okiem i tylko pod warunkiem, że możemy zaufać swojej wiedzy i doświadczeniu jeśli chodzi o rozpoznawanie wyeksploatowanych podzespołów.

Znalezienie dobrych zamienników nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Aby się udało, powinniśmy po prostu nieco przyłożyć się do poszukiwań.

Zadaj pytanie on-line